Perianalni otisak je metoda koja se rutinski i svakodnevno radi u cilju dijagnostike infekcije parazitskom glistom koju nazivamo mala dečja glista (lat. Enterobius vermicularis).
Male dečije gliste u su najzastupljenije među decom. Kad kažemo mala dečja glista to ne znači da se ovaj parazit može naći samo kod dece već se može naći i kod odraslih osoba. Izgledaju kao mali valjkasti crvići, beličaste boje koji podsećaju na končiće. Ženke su duge od 8 do 13 mm a mužjaci od 3 do 5 mm. Pokretni su i mogu se uočiti u stolici deteta ili prilikom brisanja nakon defekacije kada je u pitanju malo dete.
Deca se uglavnom inficiraju preko prljavih ruku, igrajući se u parkiću, pesku ili travi. Paraziti u ovakvom okruženju ležu svoja jajašca, a najkritičnije doba za zarazu je proleće obzirom da je ovo period njihovog razmnožavanja, a deca su često napolju. Do infekcije takođe može doći kroz neoprano voće ili stavljem u usta inficiranih predmeta. Zbog toga se kaže da se prenosi oralno – fekalnim putem. Kada jajašca dospeju u organizam iz njih se razvijaju crvići i nastanjuju u tankom i debelom crevu. Ženke polažu jaja izvan creva, blizu analnog otvora.
Najčešći simptom je svrab i peckanje u predelu analne regije što je posledica prisustva male dečija gliste (lat. Enterobius vermicularis). Polaganje jajašca i kretanje izleglih crvića kod deteta izaziva svrab i neprijatnost. Zato je češanje guze najočitiji simptom prisustva gliste kod dece. Nekada infekcija može proći i bez očiglednih simptoma, kao što je svrab. Simptomi mogu biti i bolovi u stomaku, a dete može biti i uznemireno, plačljivo, sa čestim buđenjima tokom noći. Ovo posebno važi za malu decu koja ne mogu roditeljima jasno objasniti šta ih tačno muči. Perianalni otisak se radi, osim kada su prisutni očigledni simptomi, u slučajevima kada je osoba u direktnom kontaktu sa osobom kod koje je dijagnostikovano prisustvo male dečije gliste ( inficirana osoba u porodici ili kolektivu).