Šta je anemija?
Simptomi anemije
Simptomi anemije mogu biti blagi, skoro neprimetni dok se anemija razvija. Takođe, mogu se razlikovati od osobe do osobe ali neki od najčešćih simptoma su:
- umor
- opšta slabost
- brzi ili neobični otkucaji srca
- glavobolje
- vrtoglavica
- nedostatak daha
- bledilo kože
- hladne ruke i stopala
Dugotrajne anemije su stanja koja mogu biti propraćena ozbiljnijim simptomima kao što su blage depresije, problemi sa koncentracijom i gubitak apetita.
Kako prepoznati anemiju – dijagnostičke procedure?
Vrste anemija
Postoji mnogo vrsta anemije (preko 400 vrsta). Svi imaju različite uzroke i svaka od njih se na određeni način tretira i leči. Sve vrste anemije su podeljene u tri osnovne grupe:
- Anemija uzrokovana gubitkom krvi
- Anemija uzrokovana smanjenom ili neispravnom proizvodnjom crvenih krvnih zrnaca
- Anemija uzrokovana uništavanjem eritrocita (crvenih krvnih zrnaca)
Pojedine vrste anemija su blage i prolazne, poput anemije koja se često sreće u trudnoći. Ali neke vrste anemije mogu odražavati ozbiljno zdravstveno stanje i zahtevaju ozbiljniji pristup, detaljnija ispitivanja i odgovarajući tretman.
Osnovni panel analiza za dijagnostikovanje anemije |
---|
KKS (kompletna krvna slika) |
Fe (serumsko gvožđe) |
Feritin (depo gvožđa) |
Analize se rade iz krvi , uzete u jutarnjim satima bez jela ( natašte ). Rezultati se dobijaju nakon par sati i predstavljaju osnovne parametre od kojih se kreće kada je dijagnoza anemije u pitanju.
Ukoliko imate bilo kakve simptome anemije ili sumnjate na nedostatak gvožđa, obratite se svom izabranom lekaru kako biste dobili odgovarajuću dijagnozu i lečenje. Dijagnostikovanje anemije je važno kako bi se adekvatno postupilo i sprečile dalje komplikacije. Redovna ishrana bogata gvožđem, uz redovne preventivne preglede, igra ključnu ulogu u preveniranju anemičnih stanja.