Fibrinogen je je protein krvne plazme koji se proizvodi u jetri. Predstavlja jedan od 13 faktora koagulacije odgovornih za normalno zgrušavanje krvi. Naziva se još i Faktor I i neophodan je da bi se proces koagulacije (zgrušavanja krvi) odvijao normalno.
Određivanje koncentracije fibrinogena tj. njegova sposobnost da se pretvara u fibrin je od velikog značaja za procenu hemostatskog stanja (u određenim slučajevima i kao prediktor kardiovaskularnih oboljenja). Ukoliko nema dovoljno fibrinogena ili ako kaskada (kaskadni proces koagulacije) ne radi normalno, ugrušci će imati poteškoća sa formiranjem. Ovo može izazvati prekomerno krvarenje.
Vaš lekar Vas može uputiti da u laboratoriji uradite test ako imate bilo koji od sledećih simptoma:
Očekivane vrednosti fibrinogena kod zdarvih osoba se kreću od 2 do 4 g/l. Dobijeni rezultati mogu biti viši ili niži od referentnog opsega kao posledica:
Postoje tri tipa nedostatka fibrinogena :
1. afibrinogenemija je potpuno odsustvo fibrinogena. Ovaj poremećaj je redak i izaziva najteže oblike krvarenja
2. hipofibrinogenemija je abnormalno nizak nivo fibrinogena (između 0,2 i 0,8 grama po litru). Ovaj oblik nedostatka je ređi od afibrinogenemije i može izazvati blago do teško krvarenje
3. disfibrinogenemija je stanje u kojem su nivoi fibrinogena normalni ali protein ne funkcioniše ispravno. Ova bolest može biti urođena (od rođenja) ili stečena. Stečeni oblik je češći. Disfibrinogenemija pogađa samo jednu osobu na svakih milion ljudi. Stanje može izazvati trombozu ili, što je češće, krvarenja.